| Object Number | E16001 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Plaster | Mud | Paint |
| Technique | Painted |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | Decorated plaster on mud, originally part of a tomb wall. Four vertical painted lines of an inscription: "to the ka of the Third Priest of Amun, [//]-ia, True of Voice. His beloved sister, the chantress of Amun, [////]. Hieroglyphs face left. Three vertical red lines between each column of black hieroglyphs. There is a small portion of the wig or incense cone of an individual at the bottom of the piece. |
| Height | 14 cm |
| Length | 15 cm |
| Width | 5 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
