Ring
81-14-211
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Jordan | Baq'ah Valley | Jebel al-Qesir
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 81-14-211 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Provenience | Jordan | Baq'ah Valley | Jebel al-Qesir |
| Archaeology Area | Cave B3 |
| Locus | 5 |
| Period | Late Bronze II |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Copper | Bronze |
| Description | Open, narrow-ended flat band with three parallel, equally spaced circumferential grooves. |
| Length | 2 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Baq'ah Valley (Jordan) Project, Patrick McGovern, 1981 |
| Other Number | B3.73 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




