Bow
29-190-11
From: Peru | Peruvian Highlands
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-190-11 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Peruvian Highlands |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Wood | Rope |
| Description | Hard wood. Plane-convex in section. With rope bow-cord attached at one end, the other end lashed around bow beyond its middle. |
| Length | 172.7 cm |
| Width | 4.14 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Credit Line | Gift of Arthur L. Church, 1924 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.