Ostracon
29-87-432
Location: On Display in the Ancient Egypt in Watercolors
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-87-432 |
| Current Location | Ancient Egypt in Watercolors - On Display |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Locus | area 1 |
| Period | New Kingdom |
| Date Made | 1550-1069 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone | Pigment |
| Description | Unfinished carving of figure |
| Height | 16.51 cm |
| Width | 14.29 cm |
| Depth | 2.86 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 283 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




