| Object Number | 2001-14-35 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Guatemalan |
| Provenience | Guatemala |
| Culture Area | Central American |
| Creator | Guadalupe Sinay Lopos |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Metal |
| Technique | Carved | Painted |
| Iconography | Tiger |
| Description | Painted wooden mask of a tiger's face. |
| Height | 24 cm |
| Width | 29 cm |
| Depth | 13.5 cm |
| Credit Line | Gift of Theodore T. Newbold and Helen Cunningham, 2001 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




