Flake
11455A
From: France | Somme | Abbeville
Curatorial Section: European
| Object Number | 11455A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | France | Somme | Abbeville |
| Locus | Quarry Leon, Found in place, 2 meters below surface |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Natural flake of type fractured by wave action in air. Thin. |
| Length | 5 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Credit Line | Gift of Henry C. Mercer, 1893 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


