Flake
11453A
From: France | Somme | Abbeville
Curatorial Section: European
| Object Number | 11453A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Middle Acheulian |
| Provenience | France | Somme | Abbeville |
| Locus | Chemin de Poste Quarry |
| Period | Middle Acheulian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Roughly quadrangular. Greyish shiny patination. |
| Length | 8.6 cm |
| Width | 5.8 cm |
| Credit Line | Gift of Henry C. Mercer, 1893 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


