Hand Axe
11452W
From: France | Somme | Abbeville
Curatorial Section: European
| Object Number | 11452W |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Middle Acheulian |
| Provenience | France | Somme | Abbeville |
| Locus | Chemin de Poste Quarry |
| Period | Middle Acheulian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Lanceolate. Rounded edge forming base. Greyish brown patination with slight bluish white tinge on one face. Reddish sands adhering. |
| Length | 14.4 cm |
| Width | 7.3 cm |
| Credit Line | Gift of Henry C. Mercer, 1893 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


