Hand Axe
11452K
From: France | Somme | Abbeville
Curatorial Section: European
| Object Number | 11452K |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Middle Acheulian |
| Provenience | France | Somme | Abbeville |
| Locus | Chemin de Poste Quarry |
| Period | Middle Acheulian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Ovla pointed. Rounded edge forming base. Very symmetrical. Shiny grey patination. Reddish sands adhering on one face. |
| Length | 15.3 cm |
| Width | 8.4 cm |
| Credit Line | Gift of Henry C. Mercer, 1893 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


