Hand Axe
11452A
From: France | Somme | Abbeville
Curatorial Section: European
| Object Number | 11452A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Acheulian |
| Provenience | France | Somme | Abbeville |
| Locus | Carriere de M. Leon |
| Period | Upper Acheulian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Elongated oval. Rounded edge forming base. Greyish white shiny patination - speckled on one face, somewhat of a "basket" patination on opposite face. Traces of red clay. |
| Length | 10 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Credit Line | Gift of Henry C. Mercer, 1893 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


