| Object Number | 7879 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Middle Bronze Age |
| Date Made | 1680-1300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Ceramic |
| Description | Cup. Pottery. Flat base; slightly rounded sides; loop handle broken. Swiss Lakes. Middle Bronze Age type. |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 8 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Gift of Clara Jessup (Mrs. Bloomfield) Moore, 1891 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


