Celt
63-1-25
From: Cyprus | Kourion | Sotira Teppes
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 63-1-25 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Sotira Teppes |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Floor II, House 41 |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Andesite |
| Description | convex edges and faces, curved cutting edge, and pointed butt, surface pecked but ground to slight polish in the area of the cutting edge which is blunted by use. |
| Length | 10.1 cm |
| Width | 5.6 cm |
| Thickness | 3.7 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, 1963 |
| Other Number | 661 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



