Block
29-139-43
From: Mexico (Central America) | Chihuahua
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-139-43 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) | Chihuahua |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Locus | cave |
| Section | American |
| Materials | Wood (uncertain) |
| Description | Billet-like with bark left on under side. Marks of lashings. |
| Length | 20.479 cm |
| Width | 8.414 cm |
| Thickness | 3.334 cm |
| Credit Line | Gift of William Pepper, 1894 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
