Dish
32434
From: Peru | Found In A House | Pachacamac
Curatorial Section: American
| Object Number | 32434 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Found In A House | Pachacamac |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Iconography | Parrot |
| Description | Small, parrot-shaped, shallow dish. |
| Height | 3.8 cm |
| Length | 11.7 cm |
| Width | 6.2 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 3230 - Field No SF | F26 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




