Five Lives of Great Ghanian Pioneers
93-9-217
From: Ghana | Accra
Curatorial Section: African
| Object Title | Five Lives of Great Ghanian Pioneers |
| Object Number | 93-9-217 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ghana | Accra |
| Section | African |
| Materials | Paper | Ink |
| Description | Title: Five Lives of Great Ghanaian Pioneers (Dr. Aggrey, Mensah Sarbah, Tetteh Quarshie, Philip Quarcoe and Thomas Freeman) Author: Dora Yacoba Addo Language: English Number of Pages: 19 Table of Contents Headings: None |
| Length | 22.6 cm |
| Width | 17.5 cm |
| Thickness | 0.15 cm |
| Credit Line | Gift of Harvey and Doris Tower, 1993 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



