1969 Accra-Tema in Picures
93-9-218
From: Ghana
Curatorial Section: African
| Object Title | 1969 Accra-Tema in Picures |
| Object Number | 93-9-218 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ghana |
| Date Made | 1969 |
| Section | African |
| Materials | Paper | Ink |
| Description | Title: 1969 Accra-Tema in Pictures Author: Advance Publishing Co., Ltd. Language: English Number of Pages: 172 Table of contents Headings: Lt.-Gen. J. A. Ankrah, O. O. V., M. C.; Late Gen. E. K. Kotoka, P. S. O.; Members of the National Liberation Council; Commissioners; Chiefs of Ga-Adangbe State; Civil Service-Personnel; Corporations - Personnel; Private Sector - Personnel; Banks; Castle and Forts; Voluntary and other Societies; Cinemas; Hotels, Restaurants; Night Clubs, Holiday Resorts; Cultural Activities; Hospitals; Markets; Personalities - Gentlemen; Personalities - Ladies; Soul Sisters; Soul Borthers; Musicians; Children; Embassies; Industrial and Commercial Houses; Schools and Colleges; Sports and Advertisements. |
| Length | 26.9 cm |
| Width | 20.5 cm |
| Thickness | 0.75 cm |
| Credit Line | Gift of Harvey and Doris Tower, 1993 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



