A Handbook of West African Flowers
93-9-235
From: Ghana
Curatorial Section: African
| Object Title | A Handbook of West African Flowers |
| Object Number | 93-9-235 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ghana |
| Date Made | 1958 |
| Section | African |
| Materials | Paper |
| Iconography | Flowers |
| Description | Author: Harold N. Saunders Title: A Handbook of West African Flowers Language: English Number of Pages: 124 Table of Contents Headings: Preface v, Acknowledgements vii, Classification and Arrangement viii, The Flora 11, The Numerical Key 105, Contractions 115, Glossary 116, Index 118. Publisher: Oxford university Press, 1958 |
| Length | 18.3 cm |
| Width | 12.4 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of Harvey and Doris Tower, 1993 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




