More Legends of Northern Ghana
93-9-231
From: Ghana
Curatorial Section: African
| Object Title | More Legends of Northern Ghana |
| Object Number | 93-9-231 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ghana |
| Date Made | 1966 |
| Section | African |
| Materials | Paper | Ink |
| Description | Author: D. St. John-Parsons Language: English Number of Pages: 69 Table of Contents Headings: Preface v, The Fire Festival 1, Zenvo the hunter 6, The Moli-Dagbani Empire 11, Kpugnumbi's Cruel Deed 18, Yentaure Part I 25, Yentaure Part II 29, Kakara-pin 35, The Sacred Pythons 41, The Guinea-fowl Festival 45, How the Kusasis got their name 49, The Brave Wasipewrura, Part I 57, The brave Wasipewrura, Part II 61, List of New words and Phrases 66. |
| Length | 18.3 cm |
| Width | 12.4 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of Harvey and Doris Tower, 1993 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




