Legends of Northern Ghana
93-9-230
From: Ghana
Curatorial Section: African
| Object Title | Legends of Northern Ghana |
| Object Number | 93-9-230 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ghana |
| Date Made | 1966 |
| Section | African |
| Materials | Paper | Ink |
| Description | Author: D. St. John-Parsons Language: English Number of Pages: 70 Table of Contents Headings: Preface v, Map of Ghana viii, Kambongona and the Squirrel 1, Butu the founder of Navrongo 6, How Eremon got its name 12, Na-Gbewa and his Sons 18, Map of the Main Peoples of the Upper Region and Northern Ghana 24, Toha-Zie: Part 1 25, Toha-Zie: Part 2 30, The Malerigu Walls 34, Atuga, the Founder of the Builsa 38, Nyu Donga-Donga 42, Kontol of Lawra 46, Map of Towns and Villages mentioned in the legends 52, The Crocodiles of Paga 53, Sumaila Ndewura Jakpa: Part 1 59, Sumaila Ndewura Jakpa: Part 2 64, List of New Words and Phrases 69, Published in 1958, this copy belongs to the 6th impression, printed in 1966. Published by Longmans, Green and Co. Ltd. |
| Length | 18.2 cm |
| Width | 12.2 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of Harvey and Doris Tower, 1993 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




