A Myth is Broken: An Account of the Ghana Coup d'État of 24 February 1966
93-9-236
From: Ghana
Curatorial Section: African
| Object Title | A Myth is Broken: An Account of the Ghana Coup d'État of 24 February 1966 |
| Object Number | 93-9-236 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ghana |
| Date Made | 1968 |
| Section | African |
| Materials | Paper | Ink |
| Description | Author: Major-General Ak Ocran Language: English Number of Pages: 104 Table of Contents Headings: Preface ix, Introduction xii, The Ghana Army Background 1, Nkrumah's Tyranny 17, The President's Own Guard Regiment 28, The Army: Beginning of a Fall 40, Planning the Coup 49, Plans are Disrupted 57, Beginning of the Operations 68, The End of Operations 79, Retrospect 85, The Future 94. |
| Length | 18.9 cm |
| Width | 13 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Gift of Harvey and Doris Tower, 1993 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




