| Object Title | Our Drums and Drummers |
| Object Number | 93-9-228 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ghana |
| Section | African |
| Materials | Paper | Ink |
| Description | Author: J. H. Kwabena Nketia Language: English Number of Pages: 48 Table of Contents Headings: Druming for a Purpose 3, The Drums 9, Making a Drum 23, How Drums Speak 36. |
| Length | 16.4 cm |
| Width | 23.4 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of Harvey and Doris Tower, 1993 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



