African Genesis: a Personal Investigation into the Animal Origina and Nature of Man
93-9-241
From: Ghana
Curatorial Section: African
| Object Title | African Genesis: a Personal Investigation into the Animal Origina and Nature of Man |
| Object Number | 93-9-241 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ghana |
| Date Made | 1961 |
| Section | African |
| Materials | Paper | Ink |
| Description | Author: Robert Ardrey Language: English Number of Pages: 380 Table of Contents: The New Enlightenment 9, One Tiger to a Hill 33, The Society of Animals 59, Who Pecks Whom 89, Love's Antique Hand 117, The Romantic Fallacy 143, A Roomful of Bones 175, Time Was 208, The Bad-Weather Animal 245, The Hyena Alibi 283, Cain's Children 315, Bibliography 361, Index 369. Illustrator: Berdine Ardrey |
| Length | 19.8 cm |
| Width | 13.4 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | Gift of Harvey and Doris Tower, 1993 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




