Bead
81-14-103
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Jordan | Baq'ah Valley | Jebel al-Qesir
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 81-14-103 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Provenience | Jordan | Baq'ah Valley | Jebel al-Qesir |
| Archaeology Area | Cave B3 |
| Locus | 8 |
| Period | Late Bronze II |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Crystal (stone) |
| Description | Beck type I.D.1.b, (circular long barrel), II. |
| Length | 1.8 cm |
| Width | 1 cm |
| Depth | 0.7 cm |
| Credit Line | Baq'ah Valley (Jordan) Project, Patrick McGovern, 1981 |
| Other Number | B3.320 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




