| Object Number | B17217 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Archaeology Area | Royal Cemetery area |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Description | CBS Register: mud sealing with seal impression, outside, rope marks outside. from top of a jar. UE III: bow-like pattern made by a vertical tang between two spiral horns. Handled jar in a wicker basket, placed on a base or shelf like a ladder with hands. |
| Height | 6.4 cm |
| Width | 13.5 cm |
| Depth | 8.6 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1927 |
| Other Number | U.8804 - Field No SF | UE III: 19 - Other Number | P270216 - CDLI Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




