Statue Fragment
2001-15-5
From: Thailand | Cambodia
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 2001-15-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Buddhist |
| Provenience | Thailand | Cambodia |
| Section | Asian |
| Materials | Stone |
| Iconography | Buddha | Buddha Head |
| Description | Black stone Buddha head. Hair on Buddha is covered with large curls and extends over the ears giving Buddha the appearance of having very long ear lobes. Wooden base/mount has been cut to hold the Buddha's head. |
| Height | 21 cm |
| Width | 15 cm |
| Thickness | 11 cm |
| Credit Line | Gift of William G. Warden and Sally M. W. Stone, 2001 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




