Currency
8768.25
Location: On Display in the Africa Galleries
From: Gabon
Curatorial Section: African
| Object Number | 8768.25 |
| Current Location | Africa Galleries - On Display |
| Culture | Fang |
| Provenience | Gabon |
| Section | African |
| Materials | Iron |
| Description | Rolls of 20 bits of metal in each; used usually for buying wives. The top end of metal piece is flattened in a "T" shape. |
| Height | 16.3 cm |
| Width | 7.8 cm |
| Depth | 6 cm |
| Credit Line | Gift of Rev. Dr. Robert Hamill Nassau, 1891 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




