| Object Number | 8768.23 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Fang |
| Provenience | Gabon |
| Section | African |
| Materials | Iron |
| Description | Rolls of 14 bits of metal in each; used usually for buying wives. The top end of metal piece is flattened in a "T" shape. |
| Height | 15.7 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Depth | 5.3 cm |
| Credit Line | Gift of Rev. Dr. Robert Hamill Nassau, 1891 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




