Adze Blade
69-10-277
From: Solomon Islands | Southeastern Solomon Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 69-10-277 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Southeastern Solomon Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Stone |
| Length | 10.5 cm |
| Width | 4.3 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, Mr. and Mrs. Harry P. Whitney 1969 |
| Other Number | K6 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.