Amulet Box
Charm Box
Relic Box
45-16-1A
From: Tibet
Curatorial Section: Asian
| Native Name | Ga'u |
| Object Number | 45-16-1A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tibetan | Buddhist |
| Provenience | Tibet |
| Date Made | 15th Century - 1932 |
| Section | Asian |
| Materials | Copper | Silver | Glass |
| Technique | Painted | Embossed |
| Iconography | Animals |
| Description | Sacred box, Ga'u. Copper with silver face, the latter completely covered with relief decoration in curvilinear leaf design with two animals at bottom and three 'windows' framing a religious painting (on paper, under glass). Contains prayers. |
| Height | 14.5 cm |
| Width | 11 cm |
| Thickness | 6.7 cm |
| Credit Line | Purchased from Robert Zingg, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



