Carving
29-175-106
From: Canada | British Columbia
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-175-106 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Canada | British Columbia |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Pigment |
| Description | "In form of man's head." No eyes. No nose. Mouth-like slit. Chin-band like arms with red fingers. |
| Height | 16 cm |
| Width | 6.8 cm |
| Thickness | 7.5 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1917 |
| Other Number | 7/2988 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.