Sherd
MS4877TT
Location: On Display in the Rome Gallery
From: Italy | Etruria | Orvieto
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4877TT |
| Current Location | Rome Gallery - On Display |
| Culture | Roman |
| Provenience | Italy | Etruria | Orvieto |
| Manufacture Location | France | Gaul | La Graufesenque |
| Period | Imperial Roman Period |
| Date Made | ca. 50-100 CE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Terra Sigillata |
| Description | South Gaulish vase fragment. Stylized plant motif made by a trailed slip technique called applied barbotine, similar to icing on a cake. |
| Height | 6.75 cm |
| Width | 9 cm |
| Thickness | 0.75 cm |
| Credit Line | Purchased from Riccardo Mancini; Subscription of John Wanamaker, 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
