Sherd
MS4877LL
Location: On Display in the Rome Gallery
From: Italy | Etruria | Orvieto
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4877LL |
| Current Location | Rome Gallery - On Display |
| Culture | Roman |
| Provenience | Italy | Etruria | Orvieto |
| Manufacture Location | France | Gaul | La Graufesenque |
| Period | Imperial Roman Period |
| Date Made | ca. 70-100 CE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Terra Sigillata |
| Description | South Gaulish bowl. Poorly modeled running deer on the left and male figure, naked to waist, on the right. Dragendorff form 37. |
| Height | 10 cm |
| Width | 7 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Riccardo Mancini; Subscription of John Wanamaker, 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
