Sherd
MS4877FF
From: Italy | Etruria | Orvieto
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4877FF |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Italy | Etruria | Orvieto |
| Manufacture Location | France | Gaul | La Graufesenque |
| Period | Imperial Roman Period |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Terra Sigillata |
| Description | Fragment of terra sigillata with impression. Dragendorff form 29. |
| Height | 8 cm |
| Length | 10 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Other Number | MS4877F-2 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


