Sherd
MS4877AA
From: Italy | Etruria | Orvieto
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4877AA |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Italy | Etruria | Orvieto |
| Manufacture Location | France | Gaul | La Graufesenque |
| Period | Imperial Roman Period |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Terra Sigillata |
| Description | Terra Sigillata sherd with Latin stamped impression. Not dated, but late. |
| Length | 6.3 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Purchased from Riccardo Mancini; Subscription of John Wanamaker, 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


