Sherd
MS4877Y
From: Italy | Etruria | Orvieto
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4877Y |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Italy | Etruria | Orvieto |
| Manufacture Location | France | Gaul | La Graufesenque |
| Period | Imperial Roman Period |
| Date Made | 75 CE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Terra Sigillata | Arretine Ware |
| Description | Fragment of terra sigillata with impression. Dragendorff form 37. |
| Length | 8.8 cm |
| Width | 6.9 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Purchased from Riccardo Mancini; Subscription of John Wanamaker, 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


