Sherd
MS4877K
From: Italy | Etruria | Orvieto
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4877K |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Italy | Etruria | Orvieto |
| Manufacture Location | Arezzo |
| Period | Imperial Roman Period |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Terra Sigillata | Arretine Ware |
| Description | Fragment of terra sigillata with impression. Late in date. |
| Length | 8 cm |
| Width | 10.1 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Purchased from Riccardo Mancini; Subscription of John Wanamaker, 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


