| Object Number | 93-9-121I |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ghana |
| Date Made | 1900-1971 |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Wood carving of daily life activities. Two figures bent at waist over drum. One figure has drum sticks - playing the drum; the other is listening/dancing. Sand on base. |
| Height | 7.9 cm |
| Length | 9.8 cm |
| Width | 8.2 cm |
| Credit Line | Gift of Harvey and Doris Tower, 1993 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



