Sherd
87-23-13
From: Greece | Argolid | Mycenae
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 87-23-13 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mycenean |
| Provenience | Greece | Argolid | Mycenae |
| Locus | Excavation Dump |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Handle, part of body and rim of small open vessel: deep bowl. Lipless flaring rim. Pinkish buff clay with yellowish buff slip on exterior. Lustrous orange paint on interior, band on rim and slashes on handle. |
| Height | 7 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Outside Diameter | 13.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Department of Antiquities, Nauplion, Greece; Collected by S. Iakovides, 1987 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



