| Object Number | 64-1-6A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Korea |
| Section | Asian |
| Materials | Bronze |
| Description | Bronze; black flattened oval shape, base decorated with incised fret design; plain lower portion of body; band enclosing an incised design divided into panels; flat stylized handle at side. Chip on body lid flange. Fake. |
| Height | 21.3 cm |
| Width | 8.2 cm |
| Outside Diameter | 6.3 cm |
| Credit Line | Gift of Robert C. Belleville, 1964 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




