Vase
MS4547.2
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4547.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Early Minoan Period |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Steatite |
| Technique | Incised |
| Description | [Together with MS4547.1] Double vase. Fragmentary, steatite; incised design. |
| Height | 3.9 cm |
| Length | 6.3 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

