Vase
MS4547.1
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4547.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Early Minoan Period |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Steatite |
| Technique | Incised |
| Description | [Together with MS4547.2] Double vase. Fragmentary, steatite; incised design. |
| Height | 6.25 cm |
| Length | 7.7 cm |
| Width | 3.7 cm |
| Outside Diameter | 0.54 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

