Figurine
58-34-9
From: United States of America | New Mexico | San Juan Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 58-34-9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo | Tewa (Culture) | San Juan |
| Provenience | United States of America | New Mexico | San Juan Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Period | Early 20th Century |
| Date Made | 9/1904 CE |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Technique | Red Ware |
| Iconography | Bird |
| Description | Red Ware; bird. Polished red head, wings, back and tail; buff throat and belly; bird hollow with gaping mouth. |
| Height | 15 cm |
| Length | 18 cm |
| Width | 15 cm |
| Credit Line | Bequest of Miss Elizabeth F. Smaltz, 1958 |
| Other Number | Accession list 8 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


