Peyote Fan
Big House Fan
70-9-476
From: United States of America | Oklahoma (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 70-9-476 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Delaware Culture | Lenape |
| Provenience | United States of America | Oklahoma (uncertain) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Date Made | ca. 1890 |
| Section | American |
| Materials | Cooper's Hawk Tail | Bead | Hide | Wood |
| Iconography | Big House Ceremony | Peyote Ceremony |
| Description | Feathers fastened into beaded handle. Handle is wood, covered with maroon, red, blue and lilac-colored beadwork on buckskin, with fringe at bottom. Feathers are from cooper's hawk tail, ith red-dyed feather in center. |
| Length | 37 cm |
| Width | 12.86 cm |
| Depth | 5.71 cm |
| Credit Line | Bequest of Samuel Pennypacker, 1970 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




