Pot Stand Fragment
MS4681.5
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4681.5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Handmade |
| Description | [Together with MS4681.1 through MS4681.4] Tapering cylindrical stand with thickened edge of flared lower wall, with open bottom. Coarse, unevenly colored red to brown clay. Wiped with water. Handmade. Undecorated. Lower part preserved. Comments: Probably LM I. See MS4102 and MS466. |
| Height | 12.1 cm |
| Length | 20.9 cm |
| Width | 1.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.