Body Sherd
MS4702.28
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4702.28 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Locus | B44 |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Similar to MS4645. Body fragment with handle join, connecting to MS4702.24. Rough red clay, buff slip, black drip pattern on body; mended. |
| Height | 7.9 cm |
| Length | 6.6 cm |
| Width | 1.045 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
