Sherd
MS4702.14
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4702.14 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Locus | B44 |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Similar to MS4645. Fragmentary. Rough red clay, buff slip, black drip pattern on body, 1 pair of horizontal and 1 pair of vertical handles; mended. |
| Height | 12.3 cm |
| Length | 7 cm |
| Width | 1.3 cm |
| Outside Diameter | 27 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
