Sherd
MS4629B
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4629B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from the shoulder of a stirrup jar. Fine, reddish yellow (5YR 6/6) clay with a redder and darker core, with a pale slip, with decoration in black paint. Burnished. Concentric arcs and short strokes on the upper shoulder; bands. Surface eroded. Comments: LM IIIB. The sketchy decoration is typical of small stirrup jars of this period. |
| Height | 4.2 cm |
| Length | 6.1 cm |
| Width | 0.5 cm |
| Outside Diameter | 7 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
| Other Number | 771 (P. Betancourt's 1991 publication) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
