Rhyton
MS4704.7C
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4704.7C |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Conical rhyton with convex profile. Fabric and surface similar to MS4704.6. Seciton of center of vessel preserved; surface eroded. Comments: LM I. From A 13. Either from the same vessel or from a twin of MS4704.6. |
| Height | 7.9 cm |
| Length | 5.1 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
