| Object Number | 30-13-1.30 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ovimbundu |
| Provenience | Angola |
| Section | African |
| Materials | Gourd |
| Description | Small piece of gourd, dark, trapezoid shape; part of a Medicine Man's divining tray. |
| Length | 2.2 cm |
| Width | 2 cm |
| Depth | 0.3 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. T. W. Woodside, 1930 |
| Other Number | 30-13-1DD - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

