| Object Number | 30-13-1.29 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ovimbundu |
| Provenience | Angola |
| Section | African |
| Materials | Leather | Cowrie Shell |
| Description | Piece of leather with three (3) cowries, 1 is loose; part of a Medicine Man's divining tray. |
| Length | 4 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Depth | 1.2 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. T. W. Woodside, 1930 |
| Other Number | 30-13-1CC - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

